Pamiętam tą nutkę niepewności przed swoim pierwszym testem na certyfikat Oracle. Najbardziej nie mogłem zrozumieć dlaczego nie poznam swojego wyniku od razu po zakończeniu testu, skoro będę pisał go na komputerze. Dodatkowo nurtował mnie fakt, że nie wszystkie zadania z testu są punktowane…

Wpis ten bazuję na swoich doświadczeniach z egzaminów 1Z0-803 oraz 1Z0-804 (odpowiednio stopnie Associate i Proffessional z Javy SE7), do których podchodziłem w 2015 oraz 2016 roku. Są to tak zwane ‚proctored exams’, czyli pisane pod czyimś nadzorem.

Zapis na egzamin

Egzaminy przeprowadzane są w autoryzowanych placówkach, których w Polsce jest na prawdę dużo (i nie tylko w Warszawie). Zapisać możemy się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to znalezienie sobie centrum, które nam najbardziej odpowiada i zgłoszenie się do niego, aby zorganizowali nam egzamin. Jednak w takim przypadku musimy się liczyć z dodatkową opłatą. Druga opcja, to samodzielna rejestracja na stronach Oracle.  Bezpośrednio na stronie egzaminu (na przykład 1Z0-803) dostępny jest przycisk ‚Register now’.  Jeden z kroków formularza rejestracyjnego udostępnia proste narzędzie do wyszukania najbardziej pasującego nam centrum oraz terminu.

Jeżeli dostaliśmy od naszej firmy voucher na egzamin, będziemy mogli go podać w formularzu, przez co cała rejestracja odbędzie się bez żadnego wkładu finansowego z naszej strony. Taki voucher zazwyczaj ważny jest pół roku, więc nie ma potrzeby się śpieszyć z zapisem jeśli dostaliśmy go na początku przygotowań do testu.

Egzamin można również bezpłatnie przenieść na inny dzień, jednak trzeba to zrobić najpóźniej na dobę przed zaplanowanym terminem.

Co można mieć ze sobą

Nic.

Wszystkie rzeczy osobiste, telefon, portfel, klucze, chusteczki, gumy do żucia, cokolwiek co przyniesiemy do budynku, musimy zdeponować w szafce, którą centrum egzaminacyjne ma obowiązek nam zapewnić. Nie pozwolono mi nawet wnieść małej butelki wody, z której zdarłem etykietę w nadziei, że to wykluczy wszelkie podejrzenia.

Dostaniemy za to „coś do pisania” i „coś na czym można pisać”. Ująłem to tak, dlatego że w dwóch różnych miejscach zostałem inaczej ugoszczony. Za pierwszym razem dostałem zmywalną tablicę wielkości A5, marker do niej i nic czym można by tablice zetrzeć i zrobić miejsce na nowe zapiski. Przy drugim egzaminie, w innej placówce dostałem cały duży notes i długopis.

Wszystkie te rzeczy trzeba oddać po egzaminie. Nie wolno nam zabrać żadnych notatek ze sobą.

Przebieg egzaminu

Po przyjściu na miejsce musimy zostać zarejestrowani. W tym celu wykonywane jest zdjęcie naszej twarzy i pobierany jest „elektroniczny” podpis – składamy normalny podpis tylko rysikiem, na specjalnym tablecie.

Każde wyjście z sali w trakcie egzaminu musi być wpisane w protokół, więc radzę skorzystać z toalety zanim podejdziemy do testu. Kiedy już będziemy zarejestrowani i gotowi, zostaniemy wpuszczeni do pokoju, gdzie będzie czekał komputer z uruchomionym oprogramowaniem.

Podczas obu swoich sprawdzianów siedziałem sam w pomieszczeniu. Jednak są to egzaminy „nadzorowane”. Przy pierwszym, na biurku, obok komputera stała kamera wycelowana w moją twarz. Za jej pośrednictwem byłem obserwowany z innego pomieszczenia. I nie był to pic na wodę, ponieważ kazano mi pomachać do kamery w razie problemów lub kiedy zakończę test. Faktycznie, kiedy skończyłem i z lekkim zażenowaniem pomachałem, mój opiekun natychmiast wszedł do sali. Przy drugim egzaminie kamera była w rogu pomieszczania, pod sufitem. Dodatkowo drzwi od salki były przezroczyste, a panie z recepcji miały na mnie świetny widok.

Test uruchamiamy sami. Początkowo jesteśmy przeprowadzani przez krótki samouczek z obsługi systemu, gdzie pokazane jest między innymi jak można oznaczać pytania do późniejszego przeglądu. Jesteśmy też informowani, że niektóre z zaprezentowanych pytań nie będą podlegać ocenie. Jest to sposób w jaki Oracle testuje nowe pytania. Jeśli zbyt dużo osób odpowie na nie błędnie, uznaje się, że pytania są za trudne i nie włącza się ich do puli punktowanych pytań. Spokojnie, czas jaki dostajemy na napisanie testu uwzględnia te „fake questions”.

W końcu uruchamiamy właściwy test i zaczyna się odliczać czas. Pytania są wielokrotnego wyboru, ale system zawsze informuje nas ile odpowiedzi należy zaznaczyć.

Wyniki

Po skończeniu testu, dostaniemy wydruk potwierdzający przystąpienie do egzaminu i na tym kończy się rola placówki egzaminacyjnej. Rezultaty testu zostaną opublikowane maksymalnie w ciągu pół godziny na naszym koncie CertView. W obu moich przypadkach wyniki dostępne były po około 10 minutach. Konto musimy sobie wcześniej założyć i warto jest zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem, bo jego aktywacja trwa około doby (przynajmniej tak było w 2015r.).

To wszystko 🙂 Po zaliczeniu egzaminu mamy prawo do zamówienia drukowanego egzemplarza certyfikatu – pierwsza sztuka jest w cenie egzaminu, za przesyłkę również nie musimy płacić, Oracle zastrzega sobie do dwóch miesięcy na dostarczenie listu.