Postanowiłem zebrać w jednym miejscu strony, z których można pobierać darmowe tekstury, modele, dźwięki i inne assety do wykorzystania przy tworzeniu swoich projektów.

Wiele z tych rzeczy można wykorzystywać również w projektach komercyjnych. Należy jednak pamiętać, aby dla każdego assetu indywidualnie sprawdzać licencję. Zwłaszcza w przypadku czcionek, które potrafią mieć oddzielną licencję dla każdego zastosowania (strony internetowe, gry, wydruk materiałów itp.).

Lista będzie aktualizowana za każdym razem, jak znajdę coś interesującego.


Wszystko w jednym:

Unity Aset Store – pozycja raczej dobrze wszystkim znana i umieszczona tylko dla formalności. Mnóstwo materiałów, darmowych oraz płatnych. Platforma jest zintegrowana ze środowiskiem Unity3D, ale na niektórych wersjach może bardzo spowalniać pracę edytora, dlatego zaleca się przeglądanie sklepu poprzez przeglądarkę internetową.

opengameart – Wszystko i nic – grafika 2D, 3D, muzyka, efekty dźwiękowe. Assety zarówno bardzo dobrej, jak i bardzo słabej jakości. Trochę się trzeba naszukać, żeby znaleźć coś interesującego.

itch.io – Ogromny zbiór zasobów wszelkiej maści. Niestety jest też bardzo duży rozstrzał w zakresie jakości. Trzeba poświęcić trochę czasu, żeby znaleźć coś co nas zadowoli.

reinerstilesets – Głównie grafiki 2D i 3D, ale też mały zbiór efektów dźwiękowych.

Grafika:

Kenney – bardzo fajny portal, na którym znajdziemy gotowe zestawy assetów do konkretnych typów gier – tanki, endless jumper, brick breaker, tower deffense, sokoban i wiele innych. Bardzo polecam szczególnie tym, którzy dopiero zaczynają tworzyć gry i bardziej chcą się skupić na programowaniu niż „rysowaniu”.

pixelgameart – Zbiór textur utworzonych techniką pixelart.

gameart2d – Tutaj znajdziemy kilka zestawów do platformówek 2D. Szczególnie warte uwagi są postaci z bardzo szczegółowymi animacjami.

unluckystudio – Kilka paczek tematycznych z texturami 2D.

game-icons – Zbiór ponad 3 tysięcy ikon.

poly.google – Portal do dzielenia się modelami 3D

Muzyka i efekty dźwiękowe:

freesound – Portal z muzyką i efektami dźwiękowymi. Niestety również zawiera sporo zasobów o słabej jakości, czasem nawet nagrywanych telefonem. Mimo wszystko, można znaleźć wartościowe rzeczy.

incompetech – Bardzo dobrej jakości muzyka, duży wybór, różne kategorie.

freesfx – Średniej wielkości zbiór efektów dźwiękowych. Dość szczegółowy podział na kategorie.

bensound – Kolejny duży zbiór muzyczny.

Czcionki:

cooltext – Strona, na której możemy wygenerować tekst w jednym z wybranych stylów/czcionek. Tekst pobieramy w formacie png.

fontsquirrel – Zbiór czcionek. Ponownie zwracam uwagę na licencje, przy każdej czcionce widoczne są cztery ikonki, klikając na nie dowiemy się co dokładnie jest dozwolone, a co zabronione.


Zachęcam Was do zgłaszania swoich propozycji do tej listy.